معرفی مهم ترین تجهیزات موتور خانه

nextapp
12 بهمن, 1401
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

در بخش تأسیسات سرمایشی و گرمایشی ساختمان مهم‌ترین قسمت را سیستم موتورخانه تشکیل داده است که وظیفه تأمین انرژی به میزان مورد نیاز اگرچه در طی سالیان اخیر سیستم‌های تأسیساتی مختلفی برای ساختمان عرضه گردیده اما همچنان از موتورخانه به عنوان یک عضو جدا نشدنی در زمینه تأمین حرارت یاد می‌شود.

از همین رو ساختار و طراحی موتورخانه بسیار مهم است. تجهیزات موتورخانه در ساختمان‌های مسکونی و یا اداری، اغلب در زیر زمین قرار داشته و یا به طور کلی جدا از ساختمان می‌باشد. در ادامه این مقاله به معرفی مهم ترین تجهیزات موتور خانه خواهیم پرداخت.

معرفی مهم ترین تجهیزات موتور خانه

سیستم موتورخانه یک ساختمان دارای قسمت‌های مختلفی است که هر کدام از آن بخش‌ها وظیفه‌ای را عهده دار می‌باشند. در ادامه این مطلب به معرفی در وب سایت آتا بخار این اجزا خواهیم پرداخت.

مشعل

مشعل کلیدی‌ترین قطعه در موتورخانه است و وظیفه دارد تا حرارت و شعله مورد نیاز برای تأمین آبگرم را فراهم سازد. از نظر سوخت مصرفی مشعل‌ها به دسته‌های گازی، گازوئیلی و یا دوگانه سوز طبقه‌بندی می‌شوند. محل قرارگیری مشعل در کنار بویلر می‌باشد و با ادغام هوا و سوخت و تبدیل آن به شعله، حرارت لازم برای گرمایش آب داخل بویلر‌ها را تأمین می‌سازد.

دیگ موتور خانه

دیگ یا بویلر یکی دیگر از اجزای موتورخانه است که با استفاده از حرارت مشعل آبگرم مصرفی را تأمین می‌نماید. بویلر‌ها به دسته‌های آبگرم و یا بخار تقسیم‌بندی می‌شوند. همچنین از حیث جنس بدنه نیز دیگ‌های موتورخانه دارای دو نوع چدنی و فولادی است. دیگ‌های چدنی بدنه‌ای از جنس فلز چدن داشته تا بخوبی در برابر حرارت و شعله مقاوم باشد.

نوع دیگر دیگ موتور خانه بدنه‌ای از جنس فولاد داشته تا همانند بویلر‌های چدنی به خوبی در برابر حرارت بیش از اندازه و پوسیدگی مقاوم باشد. دیگ بخار نیز از معروف ترین دیگ های موتور خانه می باشد که می توانید انواع تجهیزات دیگ بخار را با کلیک بر روی متن مشاهده فرمایید.

یکی از سری محصولات محبوب در زمینه بویلر‌ها، دیگ شوفاژکار نام دارد. بدنه این دیگ از آلیاژ چدن آتش خوار تولید گردیده که به معنای استحکام و دوام هر چه بیشتر آن می‌باشد.

منبع انبساط

در طی فرایند گرمادهی به جریان آب، حجم آن با افزایش مواجه خواهد شد. در ادامه این موضوع سبب افزایش فشار در سیستم موتورخانه می‌گردد. در صورت جلوگیری نکردن از بالا رفتن فشار ممکن است تا با مشکلات جدی مواجه شوید.

منبع انبساط یک دستگاه به منظور بالا بردن ایمنی در این زمینه می‌باشد. در صورت بالا بودن فشار، جریان آب از طریق منبع خارج خواهد شد. ضمن اینکه اگر جریان آب به اندازه کافی بالا نباشد نیز منبع انبساط این مقدار را جبران خواهد نمود.

منبع انبساط به طور کلی در دو دسته باز و بسته موجود می‌باشند. منبع انبساط باز به طور معمول در بالاترین نقطه ساختمان یعنی پشت بام قرار دارد. در اماکنی که امکان استفاده از منبع انبساط باز به دلیل نبود فضای کافی وجود ندارد، از منابع انبساط بسته استفاده می‌گردد. فشار بیش از اندازه آب در منبع انبساط بسته توسط یک تیوب لاستیکی گرفته خواهد شد.

منبع آبگرم

منابع آبگرم به منظور نگه داشتن آبگرم مصرفی در دمای ثابت در موتورخانه‌ها بکارگرفته می‌شوند. این محصولات در سری‌های دوجداره و کویلی تولید و روانه بازار می‌گردند. منبع آبگرم دوجداره دارای دو لایه مجزا می‌باشد که درون هم قرار گرفته‌اند. در لایه داخلی آب مصرفی وجود دارد و در لایه خارجی آب غیر مصرفی که با مجاورت با لایه داخلی حرارت آب غیر مصرفی نیز به منبع دوم منتقل شده و دمای آن افزایش می‌یابد.

منبع آبگرم کوئلی دارای لوله‌هایی از جنس مس می‌باشد تا عمل انتقال حرارت در آن را به خوبی انجام دهد. جریان آب پس از به حرارت رسیدن وارد این منابع خواهد شد. سپس با به گردش در آمدن آب در لوله‌های مسی آب داخل مخزن دخیره نیز به گرمایش مطلوب خود رسیده و توسط لوله کشی ساختمان به سمت واحد‌ها حرکت خواهد کرد.

پمپ

پمپ آب به طور معمول از نوع سانتریفیوژ و یا دینامیکی می‌باشند. در موتورخانه از پمپ‌ها به جهت بالا رفتن فشار آب استفاده می‌گردد. از این رو توان پمپ انتخابی خود برای سیستم آبرسانی باید مطابق با مکان مورد نظر شما باشد تا دسترسی به آبگرم مصرفی برای نقاط دورتر نیز به سهولت انجام گیرد.

پمپ‌های سانتریفیوژ در موتورخانه‌ها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از این پمپ‌ها از نوع سیرکولاتور بوده که حرارت دهی به آب را با فشار بیشتری مواجه می‌سازد و در بخش حرارت مرکزی کاربرد دارند. نوع دیگری از پمپ‌های سانتریفیوژ نیز وجود دارند که به منظور تأمین فشار لازم برای آبرسانی به طبقات ساختمان بکار گرفته می‌شوند.

و نکته‌ای که در اینجا حائز اهمیت می‌باشد این است که یکی دیگر از انواع مهم و پرکاربرد و همچنین پرطرفدار این محصول پمپ بشقابی می‌باشد که امروزه خیلی از افراد برای منازل و محل کار خود از این مدل استفاده می‌نمایند.

جمع‌بندی

در هنگام راه‌اندازی موتورخانه آشنایی با تجهیزات و روش کار هر کدام از اجزای آن بسیار ضروری می‌باشد. چون می‌دانید برای نیاز ساختمان خود باید از چه تجهیزاتی استفاده کنید و حتی روش لوله کشی آن به چه صورت است.

از آنجا که طراحی و اجرای موتورخانه کار بسیار تخصصی بوده و به محاسبات دقیق نیاز دارد، توصیه می‌شود تنها به اطلاعات این مطلب اکتفا نکرده و حتماً از یک متخصص مشورت بگیرید. ‌امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.