10 نکاتی که درباره دیگ بخار فولادی باید بدانیم

nextapp
16 مرداد, 1401
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

مشخصات دیگ فولادی

دیگ بخار فولادی از تجهیزات مهم موتورخانه ی گرمایشی محسوب می شود. از دیگ فولادی برای تامین آب گرم مورد نیاز یا سیستم گرمایی فضای تهویه شده استفاده می شود. دیگ فولادی از اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده ی موتورخانه می باشد. این دیگ بخار از فولاد با ضخامت های متفاوت ساخته شده است. ضخامت دیگ فولادی بر اساس نیاز و مصرف مشتری تغییر می کند. دیگ فولادی تبادل گرما بین آب و آتش را با گرمایی که از سوختن یک ماده مانند گازوئیل یا گاز حاصل می شود، انجام می دهد.

این دیگ به صورت یکپارچه در کارخانه ها تولید می شود. لوله هایی که در دیگ فولادی استفاده می شوند آتشخوار و بدون درز می باشند. این لوله ها گرمایی که توسط مشعل ایجاد می شود را به سیال منتقل می کنند. بویلر فولادی برای جلوگیری از انفجار و آتش سوزی مشعل دارای دریچه ی انفجار می باشد.

دیگ بخار فولادی به دو دسته دیگ فولادی آتش در لوله (Fire tube) و دیگ فولادی آب در لوله (water tube) تقسیم بندی می شود. در مواردی که به فشار و ظرفیت بالا نیاز می باشد از دیگ فولادی آب در لوله یا واتر تیوب استفاده می شود.

از دیگ های فولادی آتش در لوله یا فایر تیوب عمدتا در تاسیسات استفاده می شود. دیگ بخار واتر تیوب معمولا در حجم های بزرگ و شکل های مختلف ساخته میشود. هزینه تولید و ساخت این دیگ بخار نسبت به دیگ بخار فایر تیوب کمتر می باشد.

اجزای تشکیل دهنده دیگ بخار فولادی عبارتند از: لوله ها، کوره، بدنه، اتصال لوله انبساط، اتصال دودکش، شیر اطمینان، صفحات نگهدارنده لوله ها، محفظه دود، عایق، اتصالات لوله رفت و برگشت، دریچه های بازرسی، اتصالات مربوط به نشان دهنده ها، شیر تخلیه، شاسی، درب های جلو و عقب،  روکش یا کاور.

کاربرد ها، مزایا و معایب دیگ بخار فولادی

دیگ بخار فولادی کاربرد های فراوانی در ساختمان ها و صنایع مختلف دارد. از این دیگ در ساختمان ها برای تامین گرمای مورد نیاز فضای تهویه شده، آب گرم مصرفی و همچنین سیستم سرمایشی استفاده می شود.

بویلر های فولادی با توجه به نیاز مشتری و اندازه مکان مورد استفاده، در ظرفیت های متفاوتی تولید می شوند. محل قرار گیری این دیگ ها عمدتا در ساختمان های کوچک در طبقه ی زیرین و داخل ساختمان می باشد اما در مکان هایی با زیر بنای بالا دیگ بخار را در خارج از فضای ساختمان قرار می دهند.

از کاربرد دیگ بخار فولادی می توان به استفاده در صنایعی مانند داروسازی، صنایع غذایی، نیروگاه های حرارتی و … اشاره کرد. بهترین دیگ بخار فولادی دیگی است که ساختمانش از استحکام و سادگی برخوردار باشد و جنس بدنه آن با کیفیت بالا و استاندارد باشد. و ساخت آن باید طوری باشد که آب داخل آن در تمامی قسمت ها دمای یکسانی داشته باشد.

از مزیت های دیگ بخار فولادی می توان به موارد زیر اشاره کرد: این دیگ ها طول عمر بیشتری نسبت به دیگ های بخار دیگر دارند. ظرفیت این دیگ ها نامحدود می باشد.

دیگ های فولادی برای ساختمان های مرتفع مناسب می باشند زیرا می توانند فشار های بالا را تحمل کنند. در این دیگ ها از هر نوع سوختی می توان استفاده نمود و نوع سوخت آن محدودیت ندارد. دیگ فولادی قابلیت تحمل شوک های حرارتی را دارد. بازدهی و راندمان حرارتی بویلرهای فولادی سه پاس بیشتر از دیگ های چدنی می باشد.

دیگ بخار فولادی علاوه بر مزایایی که گفته شد، معایبی نیز دارد که عبارتند از: قیمت دیگ بخار فولادی بالا است. ظرفیت آنها ثابت و غیر قابل تغییر است. حمل و نقل آن مشکل است. هزینه تعمیر آنها بالا است.

نکات مهم در نصب و خرید دیگ بخار فولادی

دیگ بخار فولادی از اصلی ترین قسمت موتورخانه مرکزی می باشد بنابراین باید هنگام خرید و استفاده از آن به نکاتی توجه کنیم. زمانی که اقدام به خرید دیگ بخار فولادی می کنیم باید به مساحت و زیربنای مکان مورد نظر توجه داشته باشیم.

اگر ساختمان بیشتر از 8 واحد یا بیشتر از 1000 متر مربع باشد باید دو دیگ بخار تهیه کنیم. هر کدام از دیگ های فولادی می توانند تقریبا 70 درصد از آب گرم مصرفی ساختمان را تامین کنند. برای مکان های عمومی مثل هتل، بیمارستان و … باید سه دیگ فولادی را در نظر گرفت.

برای نصب دیگ بخار نیز باید مکانی را در نظر بگیریم که دارای نور کافی، تهویه مناسب، دارای مساحت کافی برای نصب تجهیزات و … باشد. همچنین اگر ساختمان بزرگ باشد بهتر است که دیگ بخار در خارج از ساختمان نصب شود.

موتورخانه را باید در مکانی از ساختمان در نظر بگیریم که برای رفت و آمد اهالی مشکل ایجاد نکند. همچنین برای تعمیرات احتمالی فضای مناسب داشته باشد.

در هنگام نصب دیگ بخار فولادی باید از ترموستات و مانومتر استفاده کنیم تا بتوانیم دمای آب و فشار سیستم را مشاهده کنیم. همچنین باید به این نکته توجه داشته باشیم که نصب شیر اطمینان برای تنظیم دمای دیگ لازم می باشد.

عواملی در نصب دیگ فولادی وجود دارند که موجب افزایش طول عمر دیگ می شوند. این عوامل عبارتند از: نصب دستگاه رسوب زدا روی لوله های موتورخانه، تنظیم آبی بودن شعله مشعل، ساخت دیگ های فولادی مطابق با استانداردهای بین المللی، استفاده از مواد خوب و با کیفیت در لوله های دیگ و فولاد های آلیاژی، سرویس دوره ای و منظم از دیگ بخار، بازرسی شیر اطمینان، بازرسی ترموستات ها و کنترل کردن نحوه احتراق مشعل، استفاده از دودکش با قطر و ارتفاع مناسب .

چه عواملی موجب کنترل خوردگی در دیگ بخار فولادی می شود؟

در دیگ بخار فولادی خوردگی مهمترین عامل در کاهش اطمینان در میزان بخار سیستم می باشد. اگر دیگ بخار دچار خوردگی شود هزینه بالایی را به همراه خواهد داشت. با کنترل خوردگی می توان عمر دیگ بخار افزایش و هزینه های ناشی از تعمیرات خوردگی را کاهش داد.

برای کاهش خوردگی در دیگ بخار لازم است نکاتی را رعایت کنیم. این نکات عبارتند از: کاهش فشارهای مکانیکی، نظارت و کنترل موثر، حفظ pH و سطح قلیایی مناسب، کنترل آلودگی آب اکسیژن، طبق دستور العمل از فشار و دمای مناسب به میزان توان دیگ فولادی استفاده شود، پیش بینی و اقدامات لازم هنگام راه اندازی و خاموش کردن دیگ در نظر گرفته شود.

استفاده از دستگاه تصفیه آب نیز تاثیر چشمگیری در کاهش خوردگی دیگ فولادی دارد. اگر امکان دستگاه تصفیه آب برای شما وجود ندارد می توانید از مواد شیمیایی برای تصفیه آب استفاده کنید.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.