راهنمای خرید لوازم دیگ بخار

nextapp
11 آبان, 1401
1 دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

مقدمه خرید لوازم دیگ بخار

در فصل سرما هیچ چیزی خوشایندتر از حضور در محیطی گرم در منزل یا محل کار نیست. در صورتی که کارفرمای احداث ساختمان باشید، در هنگام طراحی سیستم گرمایش ساختمان، دو گزینه پیش روی شما قرار می گیرد. استفاده از گرمایش مرکزی و یا به کار بردن از سیستم‌های گرمایش جداگانه برای هر اتاق.استفاده از سیستم گرمایش مرکزی، باعث می‌شود که در مصرف انرژی صرفه جویی صورت گیرد و از اتلاف حرارتی بسیار بالا در منزل پیشگیری به عمل آید. عضو اصلی تشکیل دهنده سیستم گرمایش مرکزی، دیگ بخار است. دیگ بخار از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در صورتی که در منزل یا محل کار شما از سیستم گرمایش مرکزی استفاده شده باشد، قاعدتاً می‌دانید که سیستم گرمایش مرکزی نیازمند انجام سرویس‌های دوره‌ای است. در برخی موارد تکنسین تعمیر و نگهداری سیستم گرمایش مرکزی، متوجه خرابی برخی از قطعات می‌شود. اگر آن قطعه موردنظر قابل تعمیر نباشد، نیاز به تهیه لوازم دیگ بخار خواهد بود.مقاله پیش رو، ضمن معرفی بخار و اجزای تشکیل دهنده آن، راهنمای خرید لوازم دیگ بخار خواهد بود. در صورتی که ملزم به خرید لوازم دیگ بخار هستید، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه ادامه این مقاله را از دست ندهید.

دیگ بخار چیست؟

در ابتدای مقاله راهنمای خرید لوازم دیگ بخار، بهتر است کمی درباره خود دیگ بخار صحبت کنیم. دیگ بخار که خود به نوعی اصلی‌ترین قسمت در سیستم گرمایش مرکزی است، نوعی محفظه فلزی بسته است. این محفظه فلزی به صورت تحت فشار تولید گردیده می‌تواند سیال داخل خود که می‌تواند آب به سایر سیالات باشد را گرم کرده بخار آب یا آن سیال تبدیل نماید. به طور معمول در سیستم گرمایش مرکزی ساختمان‌های ایرانی، در طبقه همکف یا زیرزمین، اتاقی تحت عنوان اتاق موتورخانه احداث می‌گردد. در این محل دیگ بخار و سایر تجهیزات سیستم گرمایش مرکزی جای‌گذاری می‌شود. دیگ‌های بخار کاربردهای بسیار زیادی از جمله مصارف خانگی و مصارف مختلف صنعتی را دارند. دیگ‌ها می‌توانند از نظر اندازه، کوچک و بزرگ باشند. سایز کوچک برای مصارف خانگی و سایزهای بزرگ‌تر برای مصارف صنعتی کاربرد دارند. سوخت مورداستفاده برای دیگ‌های صنعتی تنوع بسیار بالایی دارد. می‌توان از نفت، گاز طبیعی، گاز مایع و گازوئیل برای روشن نمودن مشعل آن استفاده نمود. دیگ‌هایی که از گاز طبیعی به عنوان سوخت مشعل استفاده می‌کنند، از نظر محیط زیستی خطر کمتری دارند. کار اصلی دیگ بخار تولید گرما و حرارت است. گرما در زندگی روزمره ما حیاتی است و بدون آن کارهای انسان پیش نمی‌رود. در مصارف خانگی، دیگ‌های بخار برای گرم نمودن منزل، تولید آب گرم استفاده می‌شوند. در مصارف صنعتی نیز، برای تولید آب گرم، تولید بخار آب، تولید انرژی الکتریکی و… کاربرد دارد.

اجزای تشکیل‌دهنده دیگ بخار

حال در ادامه مقاله راهنمای خرید لوازم دیگ بخار، به بررسی اجزای دیگ بخار آب گرم می پردازیم. قطعات مختلفی در کنار یکدیگر یک دیگ بخار را ایجاد می‌کنند. در ادامه به بررسی این اجزا می پردازیم.

اجزای تشکیل‌دهنده مشعل دیگ بخار

مشعل دیگ بخار، جزء کاربردی بویلرها است که گرمای ورودی را با احتراق یک منبع گرما فراهم می کند. به عبارت دیگر، آن است که واکنش احتراق را در دیگ آغاز می کند. نحوه عملکرد این قطعه خاص به این صورت است که ترموستات ها زمانی که سیستم نیاز به تولید گرما داشته باشد، پیام ها را به صورت الکترونیکی به مشعل ارسال می کند. و سپس، پس از آن، سوخت توسط یک مکانیزم فیلتر از یک منبع بیرونی – معمولاً یک مخزن سوخت مجاور – به دیگ بخار پمپ می شود. سپس یک نازل روی مشعل، این سوخت را به یک اسپری خوب تبدیل می کند و آن را مشتعل می کند، بنابراین واکنش را در محفظه احتراق ایجاد می کند.

انواع مختلف تله بخار در اجزای بویلر

به طور کلی سه مدل تله بخار داریم. در ادامه مبحث راهنمای خرید لوازم دیگ بخار به معرفی آن ها می پردازیم.

1) تله بخار مکانیکی

مهمترین ویژگی تله های بخار مکانیکی این است که بر اساس اختلاف چگالی بخار و میعانات عمل می کنند که به میعانات اجازه جریان می دهد. وزنه شناور که از طریق اهرم عمل می کند، دریچه را هنگامی که تله خالی است بسته نگه می دارد. همانطور که میعانات وارد تله می شود، شناور را بالا می برد و دریچه را باز می کند تا بر فشار وارده بر آن غلبه کند. اگر بار دیگر میعانات ثابت نباشد، شناور تنظیم می شود تا تخلیه مداوم تولید کند. سطح میعانات در بدنه همیشه بالای شیر است که آب بندی کاملی ایجاد می کند. تله شناور بسته قادر است هوا را از طریق واحد تهویه هوای ترموستاتیک نصب شده در داخل بدنه تخلیه کند.

2) تله بخار ترموستاتیک

خصوصیات تله های بخار ترموستاتیک این است که با توجه به اختلاف دمای بخار و میعانات هوادهی می شوند. با سرد شدن میعانات، مایع متراکم می شود و فشار داخلی غشا را کاهش می دهد. اختلاف فشار حاصل باعث می شود فشار خارجی وارد بر غشاء شود تا دهانه را باز کند و تخلیه کندانس را امکان پذیر کند.

3) تله بخار ترمودینامیکی

یکی دیگر از قطعاتی که در راهنمای خرید لوازم دیگ بخار به معرفی آن می پردازیم، تله بخار ترمودینامیک است. تله های بخار ترمودینامیکی به صورت دوره ای با توجه به اختلاف فشار دینامیکی بخار و میعانات عمل می کنند و میعانات را در همان دمای بخار تخلیه می کنند. بخار وارد شده به تله با رسیدن به پشت دیسک ناگهان منبسط می شود. سرعت جریان بالای حاصل باعث کاهش فشار زیر دیسک می شود. بخار بالای دیسک نیروی فشار بالایی دریافت می کند و این تعادل فشار دیسک را بر روی صندلی مجبور می کند تا دهانه را ببندد و به عبارت دیگر بخار را به دام بیندازد.


کنترل‌کننده‌های دیگ بخار

کنترل‌کننده‌های دیگ بخار گرمایش مرکزی هم مدیریت فرآیند تولید گرما و هم توزیع آن بر روی سیستم گرمایش را امکان پذیر می کنند. عملکرد اصلی آنها انتخاب پارامترهای فردی و فعال کردن احتراق اقتصادی و در عین حال راحتی حرارتی کاربران است. بدون کنترل کننده های دیگ، تصور کنترل گرمایش در خانه یا ساختمان دشوار است. تمام کنترل کننده های دیگ قادر به کنترل پمپ حرارت مرکزی و یک فن هستند. کنترل دما با استفاده از کنترل کننده ای انجام می شود که داده ها را از حسگرها می خواند.

ترموستات های گرمایش مرکزی مدرن بسته به دستگاه گرمایشی که با آن کار می کنند، محدوده تنظیم متفاوتی را ارائه می دهند. کنترل کننده دیگ تضمین می کند که دستگاه گرمایش همیشه دمای تنظیم شده آب تامین کننده سیستم گرمایش را حفظ می کند. با استفاده از کنترل کننده کوره، سوخت و هوا به نسبت مناسب ترکیب می شوند و فرآیند احتراق خود تا حد امکان تمیز و با راندمان بالا اتفاق می افتد. دستگاه گرمایشی که با کنترل کننده دیگ کار می کند اقتصادی تر عمل می کند که به معنای مصرف سوخت کمتر و صرفه جویی بیشتر است.

 


سنسور اکسیژن دیگ بخار

همه فرایندهای احتراق به نسبت صحیح اکسیژن به سوخت نیاز دارند؛ زیرا مستقیماً بر راندمان دیگ بخار تأثیر می‌گذارد. اکسیژن بسیار کم منجر به احتراق ناقص می‌شود و آلاینده‌های مضر ایجاد می‌کند. تنظیم دیگ بخار برای سوختن با اکسیژن اضافی یک راه‌حل عادی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است. سنسورهای اکسیژن زیرکونیوم دی‌اکسید SST می‌توانند به مشتریان در بهینه‌سازی راندمان احتراق دیگ بخار در دیگ‌های نفتی، زغال‌سنگ، گازسوز و زیست‌توده کمک کنند.

انواع درجه فشار در دیگ بخار

اکثر سیستم های گرمایش مرکزی آب بندی می شوند. این بدان معنی است که هیچ دریچه ای برای مدیریت انبساط و انقباض آب در حین گرم شدن و سرد شدن وجود ندارد. در عوض، سیستم تحت فشار است و باید فشار ثابتی را برای جابجایی موثر آب در اطراف خانه شما حفظ کند. بیشتر دیگ های گاز دارای یک گیج فشار در جلوی دیگ هستند که فشار فعلی را نشان می دهد. برخی از فشارسنج ها دارای یک سوزن هستند که فشار کم و زیاد با قسمت های قرمز رنگ روی صفحه نمایش داده می شود. برخی دیگر دو سوزن دارند که یک سوزن قرمز به عنوان نشانگری برای جایی که فشار باید باشد و یک سوزن مشکی نشانگر آن است. برخی از بویلرها ممکن است فشار را روی یک صفحه LCD نشان دهند و در صورت بالا یا پایین بودن فشار ممکن است چشمک بزنند یا پیام خطا نشان دهند. فشار ایده آل برای دیگ بخار معمولاً بین 1 تا 2 بار است، اما ممکن است زمانی که گرمایش شما روشن است تا 2.5 بار نیز برسد. دفترچه راهنمای دیگ بخار را بررسی کنید تا متوجه شوید دقیقاً چه چیزی باید برای مدل و مدل دیگ بخار باشد. اگر فشار دیگ زیر 1 باشد، به معنای فشار کم است. این ممکن است به این دلیل باشد که شما آب سیستم گرمایش خود را از دست داده اید. اگر فشار سنج بالاتر از 2.75 باشد، معمولاً به این معنی است که خیلی زیاد است.

دیگ بخار ایرانی چیست؟

شرکت های مختلف در داخل کشور، در حال تولید دیگ بخار ایرانی هستند. کیفیت اندیشه ها ماه های خارجی تفاوت چندانی ندارد و در خیلی از موارد بهتر از آن ها نیز می باشد. این دیگ ها در دو مدل چدنی و فولادی تولید می شوند. ماشین سازی اراک یکی از اولین شرکت های تولید کننده دیگ بخار درس اندازه های مختلف برای کاربری های صنعتی و خانگی بوده تاسیس شرکت به سال ۱۳۴۶ بازمی‌گردد و دفاتر فروش آن در شهرهای مختلف کشور وجود دارد. گروه صنعتی پاکمن در سال ۱۳۵۲ در خمینی شهر اصفهان گردید. تخصص این شرکت تولید انواع مخازن تحت فشار، از جمله دیگ آب گرم و آب داغ، دیگ روغن داغ و انواع دیگ های صنعتی می باشد. گروه صنعتی آتا بخار، دیگر از شرکت های برتر تولید کننده دیگ بخار در کشور است. انواع مختلف دیگ های بخار، از جمله نشسته و ایستاده، واتر تیوب و فایر تیوب، دیگ چدنی و دیگ فولادی را تولید می کند.

آموزش اپراتوری دیگ بخار

به دلیل پیچیدگی و حساس بودن کاربری دیگهای بخار، طریقه استفاده از آن تحت عنوان آموزش اپراتوری دیگ بخار به افراد آموزش داده می شود. در این دوره، با قطعات اصلی دیگ آشنا می شویم. با تجهیزات کنترلی دستگاه نحوه بررسی و تفسیر اطلاعات آن داده می شود. در طول دوره فرد یاد می‌گیرد که چگونه خروجی های دستگاه از جمله دودکش، راههای خروجی را بررسی نمایند و از صحت عملکرد آنها مطمئن شود. از طرفی دیگر، ورودی های دستگاه را بایستی چک نماید. دستگاه بایست از رسوبات مواد معدنی محافظت گردد. عایق دستگاه بایستی همواره تحت بررسی قرار بگیرد و در صورت از بین رفتن پوشش عایق در ناحیه از محیط دیگ بایستی با عایق جدید جایگزین گردد.

دیگ بخار ایستاده

دیگ بخار ایستاده، نوعی دیگر از انواع دیگ است که در کشور ما توسط شرکت های معدودی تولید می گردد. از نظر ساختاری و عملکردی تفاوت چندانی بین دیگ نشسته و ایستاده وجود ندارد. اگر بخواهیم به بررسی تفاوت های موجود بین بین نشسته و ایستاده بپردازیم بایستی بگویم که دیگ های ایستاده نسبت به دیگ های نشسته فضای کمتری را اشغال می کنند. اما به دلیل اینکه از این مدل در خط تولید دارند، گزینه های انتخابی شما کمتر از مدلهای نشسته خواهد بود.

بهترین مارک دیگ بخار

شرکت های بزرگی در جهان در امر تولید دیگ های صنعتی فعالیت می کنند. در ادامه می خواهیم به معرفی برترین برندهای تولید کننده دیگ بخار بپردازیم.

  1. Worcester Bosch

شماره یک در لیست بهترین مارک دیگ بخار، مطمئناً شناخته شده ترین آنها است – Worcester Bosch از نظر بسیاری یکی از بهترین تولید کنندگان دیگ بخار است.

طیف متنوع دیگ های آن به دلیل خوش ساختی، قابل اعتماد بودن و کارآمد بودن شهرت دارد و ضمانت های طولانی ثابت می کند که این شرکت به دیگ های خود اطمینان زیادی دارد. برخلاف ضمانت‌های سنتی، گارانتی Worcester در واقع به این معنی است که سازنده 100٪ متعهد به تعمیر دستگاه در صورت خرابی آن است.

  1. بویلر Viessmann

اگر قصد دارید مهندسی آلمانی را به خانه خود بیاورید، بدانید که Viessmann بزرگترین تولید کننده دیگ در اروپا است و هیچ لیستی از بهترین دیگ های بخار بدون این برند کامل نمی شود. بویلرهای Viessmann که به دلیل بهره وری انرژی بالا در دیگ بخار و از آنجایی که بیشتر از رقبا دوام می آورند، به دلیل توانایی ارائه آب گرم و گرمایش محیط در زمان نیاز، جایزه بهترین دیگ بخار را دریافت کرده اند.

  1. بویلرهای ideal

بهترین مارک دیگ بخار بعدی در لیست ما، بویلرهای ideal هستند. این شرکت یک تولید کننده معتبر بریتانیایی با قدمت یک قرن است که در دهه گذشته رشد فوق العاده ای داشته است. آنها در حال حاضر بیش از 10000 واحد در سال را می فروشند و 3 نوع دیگ – بویلرهای ترکیبی، بویلرهای سیستمی و بویلرهای حرارتی را ارائه می دهند.

  1. Vaillant

Vaillant یکی دیگر از تولید کنندگان دیگ بخار ساخت انگلستان است. اخیراً، طیف ecoTEC Vaillant به محبوب‌ترین مدل آن‌ها تبدیل شده است و محصول انحصاری ecoTEC با بویلر ترکیبی Green iQ برنده جوایز محصولات Housebuilder 2018 است.

خرید دیگ بخار بویلر

در صورتی که قصد خرید دیگ بخار بویلر داشته باشید، گزینه های مختلفی پیش روی شماست. شما میتوانید از جدیدترین تولیدات برند های داخلی و خارجی خریداری نمایید‌. توجه نمایید که مدلی را خریداری کنید که خدمات پس از فروش آن در شهر محل زندگی شما، انجام گیرد. علت آن هم در این است که به دلیل حساسیت بسیار بالای دیگهای بخار، بایستی سرویس و تعمیرات دوره آن به طور مرتب صورت بگیرد.

خرید دیگ بخار دست‌دوم

یکی دیگر از گزینه های خرید دیگ بخار که قصد داریم در راهنمای خرید لوازم دیگ بخار آنرا معرفی کنیم، استفاده از مدل های کارکرده و دست دوم آن است. قاعدتاً این مدل ها قیمت پایین تری دارند اما حتماً حواستان باشد که قبل از اقدام به خرید، از کیفیت آن اطمینان حاصل فرمایید. اگر دیگ خریداری شده معیوب باشد و از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، هزینه های تعمیر و نگهداری آن در کنار هزینه خرید، می‌تواند در حد خرید یک دیگ نو باشد.

خرید دیگ بخار صنعتی

برخی از افراد ترجیح می‌دهند که برای خرید دیگ بخار، به گزینه های صنعتی آن فکر کنند. دیگ های صنعتی نسبت به دیگ های خانگی پرقدرت تر هستند‌. همچنین دوام آنها به دلیل اینکه مقایسه در محیط های صنعتی فعالیت کنند، بیشتر است. الکترونیک در نظر بگیرید که قدرت بالای این دیگ‌ها، مصرف انرژی سوخت آن را نیز بالاتر می برد. بنابراین قبل از اقدام به خرید دیگ بخار صنعتی، درباره مصرف سوخت آن نیز تحقیقاتی به عمل آورید.

قیمت خرید دیگ بخار

قیمت خرید دیگ بخار بر اساس مدل دستگاه، قدرت، ظرفیت مشعل شرکت تولید کننده تعیین می شود. اگر بخواهید از تجهیزات کنترلی اضافی جهت ایمنی بیشتر، استفاده نمایید، قیمت مجموعه بالاتر نیز می رود.


قیمت دیگ بخار 200 کیلویی

برای اطلاع از آخرین قیمت دیگ بخار ۲۰۰ کیلویی، می توانید با کارشناسان آتا بخار تماس حاصل فرموده قدرت و ظرفیت مدنظر خود، از آخرین قیمت ها اطلاع یابید.

خرید لوازم دیگ بخار در آتا بخار

در ادامه محتوای راهنمای خرید لوازم دیگ بخار، به معرفی یکی از برترین شرکت ها در زمینه فروش لوازم دیگ بخار در کشور می پردازیم. گروه صنعتی آتا بخار با بیش از ۱۷ سال تجربه، در زمینه تولید انواع دیگ بخار و تجهیزات جانبی به یکی از قطب های صنعتی در تولید دیگ بخار تبدیل شده است. این شرکت با داشتن دفتر مرکزی در شهر تهران و فروشگاه اینترنتی در حوزه دیگ بخار در حال فعالیت است. شما می توانید انواع تجهیزات مورد نظر خود را از گروه صنعتی آتا بخار تهیه نمایید.

مرکز خرید لوازم دیگ بخار

وبسایت آتا بخار، بزرگترین مرکز خرید لوازم دیگ بخار در کشور است و انواع تجهیزات دیگ بخار قابل تهیه است.

راهنمای خرید لوازم دیگ بخار اصفهان

اگر ساکن شهر اصفهان هستید و نیاز به راهنمای خرید لوازم دیگ بخار دارید، بهتر است با کارشناسان آتا بخار، ارتباط برقرار نموده میتوانید از مرکز خرید لوازم دیگ بخار این سایت، بهره بگیرید.


لوازم دیگ بخار تهران

در ادامه محتوای راهنمای خرید لوازم دیگ بخار، صحبتی با تهرانی های عزیز داشته باشیم. در صورتی که سیستم گرمایش مرکزی ساختمان محل کار و سکونت شما نیاز به لوازم دیگ بخار داشته باشد، می توانید با مراجعه به دفتر مرکزی آتا بخار، یا مراجعه به وبسایت شرکت، لوازم دیگ بخار خود را تهیه نمایید.

فروش لوازم دیگ بخار در مشهد

خراسانی های عزیز که در حال مطالعه راهنمای خرید لوازم دیگ بخار هستند، نیز می توانند با مراجعه به نمایندگی فروش لوازم دیگ بخار در مشهد یا راجع به وبسایت آتا بخار، تهیه لوازم دیگ بخار خود نمایند.

قیمت لوازم دیگ بخار

جهت اطلاع از آخرین قیمت لوازم دیگ بخار و همچنین دریافت راهنمای خرید لوازم دیگ بخار میتوانید وبسایت آتا مراجعه نموده و با ارتباط با کارشناسان شرکت، اطلاعات مد نظر خود را کسب نمایید.

سؤالات متداول راهنمای خرید لوازم دیگ بخار
  1. مهمترین وسیله ایمنی روی دیگ چیست؟

سوپاپ های ایمنی. شیر اطمینان مهمترین وسیله ایمنی در دیگ بخار یا سیستم آب گرم خانگی است. برای کاهش فشار داخلی در صورت بروز گستره ای از خرابی ها در سیستم طراحی شده است.

  1. چرا اندازه بویلر مهم است؟

علاوه بر افزایش آشکار هزینه سرمایه و هزینه نصب دیگ بخار بزرگتر، دلایل متعددی وجود دارد که اندازه دیگ بخار اهمیت دارد. یک دیگ بخار بزرگ (برای باری که استفاده می کند) اغلب از حجم آتش کمتری برای تهیه آب گرم استفاده می کند؛ بنابراین ممکن است فشار روی دیگ بسیار کم باشد. به دلیل آماده سازی آب گرم در هر سیکل گرمایشی، فاصله بین سیکل ها بیشتر می شود. سیکل های کوتاه و نزدیک به هم نه تنها منجر به فرسودگی بیشتر اجزای مشعل می‌شود، بلکه سوخت بیشتری نیز مصرف می‌کند.

  1. برای ساخت قسمت های عمده دیگ ها از چه موادی استفاده می شود؟

مواد اولیه مورد استفاده برای ساخت دیگ بخار از مواد مختلفی مانند فولاد کربنی، فولادهای آلیاژی مقاوم در برابر خزش، فولادهای ضد زنگ و غیره استفاده می شود.

  1. فشار کاری معمولی در دیگ چقدر است؟

فشار معمولی دیگ باید بین 1-2 بار باشد. فشار ایده آل دیگ اغلب به صورت محدوده ای با رنگ سبز روی خود گیج مشخص می شود. با رنگ قرمز که ناحیه فشار کم و زیاد دیگ را نشان می دهد.

  1. دمای معمولی دیگ چقدر است؟

تنظیمات معمولی دمای پایین باید در محدوده 50-70 درجه سلسیوس و تنظیمات دمای بالا باید در محدوده 80-94 درجه فارنهایت باشد. اگر می خواهید دما گرم باشد، سعی کنید در بالاترین حد خود در حدود 95 درجه بمانید.